Iskolás korú gyerek van a csomagban, úgyhogy felmerült a tankötelesség problematikája, mert ugye a gyámhatóság komolyan veszi, hogy jár e az ivadék okosodni vagy sem.
Paliékat megkérdeztem az iskolás bejegyzésüknél, ott rögtön két ilyen korú kölök is van. Náluk az a helyzet, hogy a gyerekeket magántanulóvá tették, így csak évente egyszer kell vizsgázniuk. Ez egyfajta menekülő útvonalat is jelent számukra, hiszen ha minden kötél szakad, és hazamennek, akkor nem vesztenek a gyerekek évet, folytathatják ott, ahol abbahagyták.
Az én fiam egy eleve kaotikus alapítványi iskolába jár, és a tanulás meg a tananyag kérdése sohasem jelentett gondot, inkább az istentől-embertől elrugaszkodott viselkedési morál, de ez már egy másik témakör. Az a probléma nálunk nem merül fel, hogy esetleg évet veszítene, hiszen akár most azonnal tudna egy évzáró vagy különbözeti vizsgát tenni nagyjából két évre felfelé. Tulajdonképpen az ő iskolázása nem is a tanulásról szól, inkább a szabályoknak és rendszereknek történő megfelelésről, és úgy mellékesen eközben beszívja a dolgokat a szivacs agyába. Ezt nem is részletezném tovább.
Aki budapesti, az hívja a következő számot a gyámügyön: +36 1 2351741. Az aranyos hölgy megmondja, hogy kerület szerint kit kell hívni. A szám nem működik, nem veszik fel, majd az ember fut még egynéhány kört, és végül rájön, hogy az illetékes önkormányzaton kell hívni a központi számot, ahol az Oktatási Osztály ad informácitót.
Szóval nektek most már egy körrel kevesebb:)
A rendszer a következő: ha már iskolás a gyerek, be kell menni az igazgatóhoz, akinél kitöltünk egy nyomtatványt, hogyaszongya kérem mentse fel a kötelező iskolába járás alól, és szüneteltesse a tanulói jogviszonyt, az indok a külföldre költözés. Határozatba veszik, hogy a gyerek külföldön teljesíti a tankötelezettségét. Az iskola minden tanév végén lejelenti ezt a jegyzőnek, aki - ha minden rendben - nem csinál semmit. Ha viszont talál olyan gyereket, akinek nincs ez leigazolva, indítja azonnal a gyámügyi procedúrát. Ennélfogva a gyerek 18 éves koráig minden tanév végén meg kell küldeni a magyar iskolába az iskolalátogatási igazolást, különben ugrik a jegyző.
Ha jó fej az igazgató, akkor ezt évente megcsinálja nekünk automatikusan, de megnyugtatóbb persze, ha ledokumentálja az ember. A gyámügy az egyik legerősebb szerv elvileg, vagy ezt mondja magáról. Tehát nemcsak az lehet itt a buktató, hogy úgysem akarunk hazajönni, tehát csináljon a bürokrácia, amit akar, nem kellenek nekünk papírok hogy esetleg majd itthon folytathassa a gyerek a tanulmányait. Az is megeshet ugyanis, hogy hazalátogatunk töltött káposztát enni hat év múlva karácsonykor, és már a határon nehéz vasban találjuk magunkat, mert a gyerekünk nem teljesítette itthon a tankötelességét.
Hát kb. ennyi.
2008. február 7., csütörtök
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
3 megjegyzés:
Nyugodtan beszelek hozzad:-)
A gyerek itt szuletett, tavaly nem sikerult elintezni neki a magyar allampolgarsagot. Ezek utan mar nem is tudom, hogy erdemes-e.. Kettos allampolgarral is szorakoznak otthon es ugyanugy mindenfele iskolalatogatasi igazolast kuldozgetnunk kell majd??
Szia hobe,
hát ezt nem tudom, de utánakérdezek. Lehet elég lenne 18 éves korában kettős állampolgárságot kérni:)
Fú nem értem rá (nem volt egy nyugodt fél órám ma hogy a magyar bürokráciával harcoljak:) de egy kicsit belenéztem a zinternetbe, és pl. ilyenek merültek fel, hogy katonai kötelezettségek, szóval nem csak jogokat lehet ám az állampolgársággal szerezni... fijú vagy lány a bébi?
Megjegyzés küldése